Profil urządzenia drukującego

Profilować czy używać gotowe? Prawidłowo stworzony profil zawiera informacje o atramencie (barwniku), materiale, optymalnej temperaturze, stanie technicznym urządzenia, przyroście punktu, punkcie bieli i czerni, sposobie odwzorowania szarości, limitach atramentu itd. Czy sądzisz, że gotowy profil stworzony w idealnych laboratoryjnych warunkach uwzględniał akurat Twój materiał, posiadał informacje na temat stanu technicznego Twojego urządzenia oraz środowiska pracy?

Ile profili powinieneś mieć?

Profili w programie RIP powinieneś mieć tyle, ile masz fizycznie materiałów w magazynie, dla każdej rozdzielczości i ilości pasów oraz prędkości z jaką drukujesz. Dodatkowo jeśli drukujesz jednokierunkowo lub dwukierunkowo to też możesz pokusić się o profil. Ja stosuję następujące nazewnictwo dla profili w zależności od częstości występowania zmian środowiskowych czyli nazwa urządzenia (może nigdy nie ulec zmianie, po co zmieniać urządzenie skoro to pracuje doskonale), atrament (możesz przelać się na inny, występuje rzadko ale występuje), materiał (baner folia, praktycznie zmiany następują kilka razy w ciągu dnia), rozdzielczość (jakość reprodukcji parametr zmienny bardzo często), ilość pasów (jak poprzedni parametr), jedno- lub dwukierunkowość (tak sama). Jeśli masz tak nazwany profil to może byłem właśnie u Ciebie wykonać usługę profilowania.

Dlaczego profil dla każdego materiału?

Jeśli masz na przykład folię firmy Orafol oraz Avery to zwróć uwagę na biel materiału. Niekiedy na oko jesteśmy w stanie dostrzec różnice w brawie, dla przykładu folia mat i połysk zawsze będą się różnić barwą bieli. Jeśli nawet weźmiemy folię matową ale dwóch różnych producentów to może się okazać, że też różnią się barwą.

Dlaczego dla rozdzielczości?

Wyobraź sobie materiał o wielkości 1 cala, a na nim 360 x 360 punktów lub 720 x 720 punktów. Na tym jednym małym kawałku znajdzie się spora ilość atramentu aby odtworzyć twój obraz. Jeśli dasz tyle samo atramentu w rozdzielczości 720 co na 360 to po prostu przelejesz farbę, a cały obraz spłynie. Dlaczego? Ponieważ punktów na materiale będzie więcej, co prawda mniejszych, ale i tak materiał ich nie wchłonie w tak krótkim czasie. Więc dla większych rozdzielczości limit atramentu będzie na pewno mniejszy. Jaki to będzie limit okaże się właśnie podczas profilowania.

Jaki wpływ ma temperatura?

Zbyt duża temperatura na stole roboczym może doprowadzić do deformacji materiału lub do zaschnięcia atramentu w dyszach wylotowych głowicy. Zbyt mała temperatura sprawi, że na świeżo położony pas atramentu, zostanie wylana kolejna warstwa farby, co ostatecznie doprowadzi do przelania lub niekontrolowanego wymieszania się kropel atramentu na powierzchni materiału i tym samym otrzymamy wydruk odbiegający kolorystycznie od oryginału na ekranie. Jaka jest optymalna temperatura? Po prostu trzeba ją zmierzyć podczas profilowania.

Na co wpływa stan techniczny?

Tutaj chyba nie ma co się rozpisywać za dużo, po prostu brud to brud, zatkane dysze na głowicy to zatkane dysze, a wymęczony silnik ciągnący karetkę to początek problemów. Do tego dochodzi żywotność elementu piezo w głowicy i jego zwłoczna reakcja na sygnał. Jeśli głowica otrzymuje sygnał do wystrzału, a reakcja płytki piezo jest opóźniona i strzał następuje kilka chwil później (ms), to odległość od właściwego punktu zrzutu kropli zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości karetki. Jeśli pozostałe głowice strzelają prawidłowo to jedna głowica po prostu pozostawia punktu nie w tym miejscu co powinna, a tym samym o kolorach możesz tylko pomarzyć.

Przyrost punktu w rastrze, co to za parametr?

Jest to znamionowa wielkość kropli wystrzelona z głowicy w porównaniu do zmierzonej wielkości kropli po zderzeniu z materiałem. Dla urządzeń solwentowych przyjmuje się 20% wzrost rastra, i jeśli twój program RIP uwzględnia taką wartość to należy ją podczas profilowania wpisać. Parametr ten podczas ripowania wpłynie na zmniejszenie liczby punktów na cal. Prawda jest taka, że skoro punkt przyrasta o 20% na materiale a my mamy do czynienia z 1 calem materiału, to aby pokryć go w całości możemy wystrzelić 20% kropel mniej. Rozdzielczość 360 x 360 to tylko informacja dla oprogramowania RIP, że dysponuje tyloma punktami i może podjąć decyzje jakich kanałów wystrzelić kroplami aby uzyskać zadany obraz na wielkości 1 cala. Może oczywiście dojść do takiej sytuacji, że jeśli drukujesz białe tło na białym materiale to na próżno szukać nawet jednego punktu z 360 x 360 punktów rozdzielczości. Ale o tym właśnie decyduje RIP.

Co to takiego punkt bieli?

Powiedzmy, że nasz materiał, który z jakiegoś powodu jest po prostu żółty, a Ty masz do zreprodukowania bitmapę, na której występuje właśnie taki kolor. Jeśli wcześniej stworzyłeś profil dla tego materiału i oprogramowanie RIP wie, że ma do czynienia z takim właśnie materiałem to oszczędzisz sobie po prostu żółtego atramentu, ponieważ na etapie ripowania żółty kanał będzie pomijany. Materiał ma już taką barwę więc po co kolejna warstwa żółtego barwnika. Co to ma wspólnego z punktem bieli? Tyle, że każdy materiał ma inny odcień bieli, jeśli dostarczysz taką informację do programu RIP to będzie mógł stworzyć Twoją barwę zupełnie z innych proporcji atramentów.

Co to takiego punkt czerni?

Po prostu jest to czerń jaką jesteś w stanie uzyskać na danym materiale z wykorzystaniem samego atramentu czarnego czyli kanału K lub z wykorzystaniem wszystkich składowych CMYK.

Wpływ limitu atramentu i temperatury?

Jaką ilość atramentu w jednostce czasu jest w stanie wchłonąć Twój materiał i przy jakiej temperaturze. Tutaj należy dodać, że Ink Limit nie powinien być mniejszy niż 240, a temperatura dla większości materiałów będzie oscylowała pomiędzy 42 a 45 stopni. To oczywiście okaże się podczas profilowania.

Jak uzyskać «Szare szarości»?

To chyba największa bolączka branży wielkoformatowej. Jedno co mogę powiedzieć to, to, że nie uzyskasz szarości na słabym oprogramowaniu bez dobrze stworzonego profilu kolorystycznego. Słabe oprogramowanie to takie, które nie uwzględnia parametru GCR (Grey Component Replacement) z profilu ICC. GCR to parametr, który odpowiada, za zastąpienie kanału K pozostałymi składowymi, jeśli z jakiegoś powodu Twoje oprogramowanie RIP nie uwzględnia tego parametru podczas ripowania, a na dodatek ma inną informację o atramentach niż rzeczywisty stan (oryginalne profile do urządzenia zalanego atramentami firm trzecich), to na wydruku dominować będzie Magenta w ciepłym świetle, a Cyan w świetle chłodnym. Zjawisko takie nazywa się metameryzmem.

Kto powinien wykonać profil urządzenia drukującego?

Pytanie podchwytliwe, ponieważ profilować powinna każda drukarnia aby świadczyć usługi na bardzo wysokim poziomie, a profil powinien wykonać fachowiec, który u Ciebie na miejscu mniej korzysta z telefonu komórkowego, a więcej czasu poświęca na swoją pracę. Fachowiec, który dzwoni po ratunek do innych fachowców, to na pewno nie profesjonalista tylko teoretyk-gawędziarz, którego trzeba natychmiast odsunąć od urządzenia i podziękować za współpracę.

Dlaczego w przykładach używam programu Roland VersaWorks?

Roland VersaWorks to darmowy RIP, który posiada każdy właściciel urządzenia drukującego firmy Roland, stąd ze względu na powszechność występowania, a nie jakość reprodukcji, wybór na modela do prezentacji. Jedno jest pewne, dobry RIP i profile to podstawa sukcesu zawodowego, a finansowy będzie jego pochodną.