Szarość w reprodukcji

Jak sądzisz, czy istnieje szary pigment lub barwnik w drukarce pracującej w modelu kolorystycznym CMYK? Oczywiście, że nie! Co prawda na rynku są drukarki posiadające rozszerzony zestaw kolorystyczny LB (Light Black), LLB (Light Light Black), jednak cały czas mówimy tu o jasnym i jaśniejszym czarnym a nie szarym.

Co to są półtony (Halftone)?

Półtony lub z angielskiego halftone, to sposób odzwierciedlenia szarości z wykorzystaniem czarnej składowej. Czy tylko szarości? Oczywiście, że nie! Przecież mamy pełną gamę kolorów wyświetlanych na ekranie komputera, do zreprodukowania na papierze z wykorzystaniem zaledwie 4 składowych Cyan, Magenta, Yellow i Black. Czyli podsumowując, jest to sposób odzwierciedlania wszystkich odcieni kolorów za pomocą ograniczonej liczby składowych, czy to w modelu barw RGB na monitorze, czy CMYK w urządzeniu drukującym.

Czy te punkty są zawsze takie duże?

W druku wysokiej jakości dąży się do uzyskania maksymalnie małych punktów i jak największym zagęszczeniu ich na powierzchni 1 cala. Przy takim zagęszczeniu punktów na stosunkowo małej powierzchni dochodzą inne problemy do rozwiązania, takie jak, rozlewanie się farby na powierzchni papieru, czas wchłaniania atramentu przez podłoże, efekt prążków mory, itd.

Kiedy punkty mogą być większe?

W druku wielkoformatowym punkty rastra mogą być większe, ponieważ takie wydruki oglądane są przez odbiorcę ze znacznej odległości, wówczas dochodzi do rozmycia obrazu przez ludzkie oko, co w efekcie końcowym da wrażenie gładkich przejść tonalnych.

W jakich programach występuje opcja półtonów?

Najczęściej spotykamy opcję półtonów w programach rastrujących tak zwanych RIP (Raster Image Proccesor) do obsługi urządzeń drukujących. Programy te mają za zadanie przetworzyć obraz bitmapowy lub wektorowy na rastry urządzania drukującego z wykorzystaniem algorytmów, między innymi odwzorowywania półtonów.