Interpolacja - co to w ogóle jest?

Doskonałe wytłumaczenie procesu interpolacji w grafice komputerowej znajduje się na stronie Wikipedii - link. W skrócie Interpolacja to proces mający na celu utworzenie nowego, wcześniej nieistniejącego piksela.

Kiedy korzystać z opcji?

Zawsze wtedy, kiedy musisz powiększyć lub pomniejszyć edytowany obraz, czy to w programie do obróbki grafiki, czy też w programie rastrującym do druku.

Którą opcję wybrać?

Zawsze najlepszą z możliwych, na przykład w programie rastrującym Roland VersaWorks jest to opcja Bi-Cubic, a w programie Adobe Photoshop jest to opcja Dwusześcienna.

Czy ta opcja ma wpływ na jakość?

Bezapelacyjnie tak, jest to opcja, pozwalająca na powiększenie rozmiaru zdjęcia lub zagęszczenie punktów grafiki z zachowaniem jakości obrazu na poziomie zadowalającym. Należy pamiętać przy tym, że „z pustego i Salomon nie naleje".

Przykład zastosowania?

W drukarniach wielkoformatowych zdarza się, że prace nadesłane przez klientów do druku są niskiej jakości, na przykład 72 lub 96 punktów na cal (DPI). Taką pracę w procesie interpolacji możemy na szybko poprawić, poprzez zagęszczenie punktów do 250 DPI i warunkowo ją wydrukować. Oczywiście nie należy spodziewać się cudu, taka praca zawsze będzie pracą niskiej jakości, jednak różnice w odwzorowaniu na wydruku będą widoczne gołym okiem.

Jak pracują profesjonaliści?

Profesjonaliści korzystają z materiałów o doskonałej jakości źródłowej, czyli zdjęcia z dużym zagęszczeniem punktów na cal, co najmniej 250, ilustracji wektorowych oraz oprogramowania pozwalającego na obróbkę i pracę z takim materiałem. Wówczas, w takim środowisku pracy, podczas eksportu pliku do druku, korzystają z opcji zmniejszających ilość punktów na cal, aniżeli zwiększających.