Co to jest ligatura?

Ligatura to znak, można powiedzieć ozdobny, powstający z dwóch i więcej liter znajdujących się obok siebie. Jeśli już je spotykamy w zestawie danej czcionki to występują one jako grupa ligatur zwykłych oraz ligatur ozdobnych.

Co to są ligatury zwykłe?

Ligatury zwykłe to zestaw znaków, które autor czcionki dodatkowo zaprojektował na podstawie najczęściej występujących kombinacji liter w danym piśmie. Przykładem takiej ligatury może być kombinacja liter „fi” występująca potocznie w wyrazie firma. Do ligatur zwykłych najczęściej zalicza się kombinacje „fb”, „fh”, „fi”, „fj”, „fl”, „fk”, „ft” itd.

Co to są ligatury ozdobne?

Jest to bogaty zestaw specjalnie zaprojektowanych znaków, które podnoszą atrakcyjność formy pisemnej tekstu. Ciekawostką może być fakt, że w dobie komputerów standardowa czcionka łacińska wyposażona jest w zestaw od 10 do 12 ligatur, pismo którym Gutenberg złożył 42-wierszową Biblię miało ich 36, a każda z o odmian Grecs du Roi Claude´a Garamonda miała po 350 ligatur.

Kiedy należy ich używać?

Odpowiedź jest banalna, zawsze! Przeszkodą do korzystania z ligatur może być jedynie Twoje oprogramowanie biurowe lub system operacyjny na jakim pracujesz. W systemie Macintosh ligatury obsługiwane są w sposób naturalny, natomiast w systemie Microsoft Windows potrzebujesz zaawansowanych programów do składu i edycji tekstu takich jak chociażby Adobe InDesign.

Jak ich używać?

Wystarczy, że w programie Adobe InDesign zaznaczysz opcję ligatur w tekście podstawowym, aby program sam dobierał pary znaków ze specjalnej grupy. W programach pracujących w systemie Macintosh ligatury dostępne są nawet w programie TextEdit czyli odpowiedniku notatnika z systemu Microsoft Windows.

Czy ligatury dostępne są w Internecie?

Tekst w Internecie rządzi się innymi prawami dlatego, że generowany jest w czasie rzeczywistym. Kiedy wchodzisz na dowolną stronę to Twoja przeglądarka wyświetla zwykły tekst zaszyty w kodzie HTML z wykorzystaniem czcionki z twojego systemu operacyjnego albo ze źródła zewnętrznego takiego jak Google Fonts. Od Twojego systemu operacyjnego zależy czy zobaczysz ligatury czy zwykłe litery i oczywiście od tego czy czcionka posiada specjalnie zaprojektowane zestawy kombinacji.

Co ode mnie?

Teraz kiedy masz już świadomość tego co to są ligatury jestem przekonany, że zaczniesz ich szukać w pismach, książkach itp. Zdziwisz się jak wielki wpływ na odbiór dzieła ma tekst wzbogacony ligaturami. Osobiście zachęcam do używania ligatur wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.