Kiedy wezwać serwis do pomocy?

Jeśli masz zasobny portfel to najlepiej wezwać wykwalifikowany personel i sprawa załatwiona. Jeśli jesteś na wczesnym etapie rozwoju działalności to też lepiej wezwać serwis ponieważ nie stać Ciebie na ryzyko uszkodzenia sprzętu. Kiedy zabezpieczać urządzenie samemu? Wówczas kiedy masz dużo czasu, pieniędzy i wiesz jak fachowo zabezpieczyć sprzęt.

Od czego zacząć?

Przez długi czas pracowałem w serwisie ploterów wielkoformatowych dlatego zacznę od tej grupy urządzeń. Na początek warto ocenić dystans jaki ma do pokonania nasze urządzenie. Jeśli jest to przesunięcie urządzenia z pomieszczenia mniejszego do większego po równej powierzchni to w zasadzie wystarczy wyłączyć urządzenie zgodnie z procedurą, następnie odłączyć od źródła zasilania i po sprawie. Jeśli urządzenie będzie transportowane w odległe miejsce, a w dodatku będzie wnoszone lub znoszone po schodach musisz staranniej zabezpieczyć urządzenie.

Zlewać atrament czy nie?

Oczywiście, że tak i nie ma tu znaczenia czy urządzenie jest na oryginalnych kasetach czy przerobione na stałe zasilanie. Większość renomowanych producentów wyposażyła swoje urządzenia w procedury wypompowywania atramentu z układu zasilania. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada takiej procedury to żaden problem, ale w jakiś sposób na czas transportu pozbądź się atramentu z układu.

Dlaczego opróżniamy układ zasilania?

Dlatego, że podczas przenoszenia maszyny pod różnymi kątami, na przykład po schodach, może dojść do niekontrolowanego wycieku atramentu z głowic na elektroniczne części urządzenia. Wymiana głowic oraz innych podzespołów elektronicznych to koszt znacznie wyższy niż opłata wykwalifikowanego personelu. Dlatego warto się zastanowić czy nie lepiej poprosić o pomoc kogoś z większym doświadczeniem.

Co jeszcze zabezpieczyć?

Oczywiście zabezpieczamy karetkę z głowicami, aby uniknąć niekontrolowanego przemieszczania podczas transportu. Tańsze urządzenia nie posiadają zaawansowanych stacji dokujących sterowanych elektronicznie dlatego producenci zwykle dostarczają specjalne klamry, które fizycznie przytrzymują karetkę w miejscu jej zaparkowania. Jeśli posiadasz taką klamrę koniecznie skorzystaj z niej na czas transportu. Jeśli z jakiegoś powodu nie posiadasz takiej klamry, skorzystaj z opasek zaciskowych, gumek recepturek lub innych przedmiotów, które utrzymają karetkę w stacji dokującej. Oczywiście uważaj, aby przy tym niczego nie uszkodzić.

Dlaczego powinieneś zabezpieczać karetkę?

Opuszczenie karetki podczas transportu z miejsca jej zaparkowania wiąże się z ekspozycją głowic na warunki atmosferyczne lub środowiskowe takie jak wysoka temperatura, kurz, pył itp. Nawet po przelaniu układu specjalnym płynem czyszczącym nie mamy pewności, czy jakieś resztki atramentu nie pozostały na głowicy, do których bardzo łatwo przyklei się brud.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po zlaniu atramentu oraz zabezpieczaniu głowic zadbaj o to, aby maszyna nie doznała uszkodzeń fizycznych podczas transportu. Swobodne przemieszczenie się urządzenia podczas jazdy lub nawet delikatne ocieranie się niektórych elementów o źle poprowadzone pasy transportowe może doprowadzić do widocznych uszkodzeń mechanicznych oraz stwarzać bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym.

Co ode mnie?

Procedura uruchomienia urządzenia po transporcie jest odwrotna do procedury zabezpieczenia, czyli przenieś urządzenie w miejsce docelowe, odbezpiecz karetkę, rozpocznij procedurę napełniania urządzenia atramentem, wykonaj Test Print. Jeśli wszytko zrobiłeś jak należy to urządzenie jest bezpieczne i gotowe do pracy. Najlepiej jakbyś wszedł w posiadanie książki serwisowej do swojego urządzenia, w niej znajdziesz dokładną procedurę zabezpieczenia urządzenia na czas transportu, oczywiście pamiętaj, że producenci nie biorą pod uwagę urządzeń przerabianych na stały system zasilania, większość to procedury z wykorzystaniem oryginalnych kaset z atramentem.