Czy jesteś zrozumiały dla klienta?

Jako projektant często spotykam się z klientem twarzą w twarz. Na takich spotkaniach przedstawiam klientowi swoją koncepcję graficzną produktu. Po prezentacji czekam na uwagi i sugestie ze strony klienta. W tym momencie zwykle omawiamy formę oraz funkcję danego projektu. Podczas rozmowy okazuje się, że „klient nie nadąża za moją wyobraźnią”. Po takich spotkaniach często zastanawiałem się dlaczego tak jest. W końcu doszedłem do jedynego słusznego wniosku, że to oczywiście moja wina, że nie dość szczegółowo przedstawiam klientowi swoją wizję produktu. W końcu to ja na co dzień pracuję wyobraźnią i potrafię zobaczyć produkt zanim on jeszcze powstanie, a klient ma swoje codzienne problemy i niekoniecznie ma ochotę wizualizować czyjeś myśli. Zatem trzeba klientowi pomóc w inny sposób.

W jaki sposób przedstawić wizję produktu?

Możliwości jest wiele. Jeśli jest to projekt graficzny na przykład wizytówki lub folderu to możesz wesprzeć się fotografią. Położyć folder na biurku, wykonać zdjęcie i po sprawie. Jednak wcześniej będziesz musiał wydrukować folder, posiadać estetyczne biurko oraz odpowiednie oświetlenie. Zwykle okazuje się, że klient chce projekt na wczoraj więc nie mamy czasu aby drukować, fotografować itd.

Jak przedstawić projekt jako produkt?

Z pomocą przychodzi nam program graficzny oraz odpowiednia makieta. Tak jak ty projektujesz wizytówki i plakaty tak samo inni graficy trudnią się wizualizowaniem Twoich projektów za pomocą makiet. Taką makietą może być na przykład zdjęcie dłoni modela trzymającej w ręku pusty kartonik. Umieszczając swój projekt na specjalnie przygotowanej do tego warstwie jesteś w stanie w ciągu kilku minut przedstawić klientowi końcowy produkt.

Skąd wziąć takie pliki?

Podobnie jak fotografie, ilustracje czy logotypy, pliki typu mockup możesz kupić w serwisach internetowych potocznie zwanych „sztokami”. Jednym z takich serwisów jest shutterstock.com. Wystarczy w wyszukiwarce serwisu Shuterstock wpisać frazę mockup, z listy wyników wybrać zdjęcie z interesującym nas produktem i po sprawie. Większość tych plików, o ile nie wszystkie, dostarczanych jest w formacie programu Adobe Photoshop. Dodatkowo w pakiecie znajdziesz dokładną instrukcję użytkownika w języku angielskim.

Co ode mnie?

Dla mnie to najlepszy sposób na budowanie relacji z klientem, unikasz sytuacji w których Twoja wizja rozmija się z wizją klienta. Dodatkowo pliki tego typu możesz wykorzystać podczas tworzenia swojego portfolio na stronę internetową.