Czy banery mogą być ładne?

Mogą być ładne pod warunkiem, że będą projektowane zgodnie ze sztuką, z jakąkolwiek zasadą kompozycji lub przez osobę z poczuciem estetyki. Artysta mając tak dużą powierzchnię do wykorzystania jest w stanie zareklamować produkt lub usługę, uruchomić naszą wyobraźnię oraz sprawić, że baner będzie przekaźnikiem informacji.

Dlaczego nie zwracamy na nie uwagi?

Uważam, że reklama zewnętrzna podzieliła los alarmów samochodowych. Dlaczego? Dlatego, że są tak powszechne i nijakie, że już nie zwracamy na nie uwagi.

Od czego zacząć?

Na dobry początek potrzebujesz projektu graficznego, drukarki wielkoformatowej, zgrzewarki lub specjalnej taśmy wulkanizacyjnej oraz oczkarki. Jeśli będziesz zlecał wydruk w firmie zewnętrznej potrzebujesz tylko jednej z wymienionych rzeczy a mianowicie projektu graficznego.

Na co zwrócić uwagę projektując baner?

Podstawową funkcją banera reklamowego jest przekaz informacji o produkcie lub usłudze w stosunkowo krótkim czasie ekspozycji. Banery reklamowe zwykle zdobią płoty posesji przy drogach, które mijamy jadąc samochodem z prędkością 50 km/h. Zatem odbiorca Twojej reklamy ma niewiele czasu na zapoznanie się z wieloma informacjami. Dlatego musisz dołożyć starań aby projekt był estetyczny i czytelny, dodatkowo zawierał tylko to co niezbędne aby przyciągnąć uwagę rozpędzonego kierowcy.

Jakie zasady stosować podczas projektowania?

Postaw na czytelność, zastosuj czcionkę stworzoną z przeznaczeniem dla tekstów i napisów o dużych rozmiarach. Typografia powinna pozostawać w dużym kontraście w stosunku do tła. Tekst pisany WIELKIMI LITERAMI czytamy o 14% wolniej niż tekst pisany normalnie. Ogranicz się do prezentacji produktu lub usługi, opisz korzyści wynikające z zakupu i zachęć odbiorcę do działania. Uwierz mi, że więcej informacji na banerze nie potrzeba.

Które czcionki są do tekstów o dużych rozmiarach?

Tekst o rozmiarach powyżej 24 punktów jest uznawany za tekst tytułowy lub nagłówkowy. Projektując baner będziesz stosował czcionki o dużo większych rozmiarach, dlatego warto wyposażyć swój warsztat w kroje z grupy afiszowych. Do takich krojów należą czcionki z przyrostkiem Display. Aby zobaczyć różnicę wystarczy spojrzeć i porównać czcionkę Brioso™ Regular z czcionką Brioso™ Display. Czcionka regular doskonale nadaje się do ciągłego czytania jednak powiększona do dużych rozmiarów zaczyna wyglądać ociężale. Natomiast czcionka display sprawuje się idealnie w dużych tekstach, jednak w tekście 9 punktowym traci na czytelności.

O czym powinieneś pamiętać przed wydrukiem?

Dobrym zwyczajem na etapie projektowania graficznego jest zdefiniowanie 30 mm spadu dookoła projektu oraz nanoszenie regularnych znaczników w odstępach średnio co 50 cm, które ułatwią i przyspieszą pracę podczas zaciskania oczek.

Na jakim materiale drukować?

Najlepiej do tego celu wykorzystać materiał zwany Frontlight występujący w dwóch wersjach: matowej i błyszczącej, o gramaturze co najmniej 510 g. Jeśli drukujesz baner po raz pierwszy to spieszę z informacją, że frontlight jako jeden z nielicznych materiałów zadrukowujemy na wewnętrznej stronie roli.

Co ode mnie?

Pamiętaj, że od każdego można się czegoś nauczyć, od jednych jak robić, od innych jak nie robić. Dlatego jeśli idąc ulicą zwrócisz uwagę na jakąś reklamę, to koniecznie ją sfotografuj, później w domu przeanalizuj każdy szczegół.