Pamiętasz wycinanki?

Czy bawiłeś się kiedyś wycinankami? Jeśli tak to zrozumienie tej techniki będzie dla Ciebie łatwiejsze. Przypomnę tylko, że w wycinankach chodzi o to, aby nożyczkami wyciąć obiekt po obrysie. Zwykle taka ścieżka narysowana jest linią przerywaną a jej początek wyznacza piktogram nożyczek.

Szparowanie komputerowe to inaczej wycinanie?

W technice komputerowej, chcąc pozbyć się tła aby otrzymać interesujący nas obiekt musimy postępować dokładnie tak samo jak w przypadku wycinanek. Różnica polega na tym, że wycinanki posiadają nadrukowaną ścieżkę cięcia, a w grafice komputerowej zwykle musimy ją sobie sami przygotować.

Jak przygotować taką ścieżkę cięcia?

Najlepiej punkt po punkcie. Nie ma co wspominać o narzędziach takich jak magiczna różdżka, ponieważ życie to nie bajka a efekt końcowy automatycznych narzędzi nigdy nie będzie tak doskonały jak precyzyjna ręka oraz wiedza doświadczonego grafika.

Czy warto poznać techniki szparowania?

Jako grafik komputerowy wcześniej czy później będziesz musiał wyciąć obiekt z tła, to pewne. Zatem odpowiednie umieszczanie punktów składających się na ścieżkę cięcia może być bardzo ważną umiejętnością w twojej pracy. Jest wiele szkół mówiących o tym jak i gdzie powinno stawiać się punkty, aby było ich nie mniej i nie więcej aniżeli trzeba.

Czy istnieją inne sposoby wykorzystania ścieżek?

Oczywiście, że tak, na przykład plotery tnące wykorzystują ścieżkę cięcia do prowadzenia noża po podłożu w ten sposób powstają naklejki cięte po obrysie. Lasery gazowe CO2, tak samo jak plotery tnące, wykorzystują ścieżkę do prowadzenia wiązki po materiale, aby w rezultacie powstał przedmiot w kształcie Twojej ścieżki.

Czy każdy program posiada opcję szparowania?

Czy każdy, tego nie wiem. Programy z którymi ja się zetknąłem oraz te, które cieszą się największą popularnością wśród grafików na pewno posiadają w zestawie odpowiednie narzędzia do tworzenia ścieżek. Aby nie być zaskoczonym przez życie warto od razu zapoznać się z tymi narzędziami oraz powstającymi przy ich użyciu efektami.