Dobór kolorów w praktyce

Każdy grafik, artysta ma własne sposoby doboru kolorów, które wykorzystuje podczas projektowania. Jedni mają intuicję, drudzy wiedzę, jeszcze inni bogate doświadczenie. Uważam, że poznanie podstawowych zasad pomoże Tobie wypracować własny styl. Na przykład: jeśli nikt wcześniej nie powie Tobie, że nie zakłada się skarpet do sandałów, a Ty pieczołowicie co ranka będziesz wybierał, te najlepsze, te jedyne, to i tak ostatecznie będziesz dziwnie wyglądał ponieważ nie zakłada się skarpet do sandałów i tyle. Podobnie jest z kolorami. Postanowiłem opisać metodę doboru kolorów w oparciu o koło barw abyś mógł kroczyć poprawną ścieżką od samego początku.

Co to jest koło barw?

Koło barw to po prostu wzornik kolorów, z którego przyjdzie Tobie korzystać w codziennej pracy. Służy on do świadomego dobierania kolorów, z których będziesz korzystał w projekcie. Wzornik rozpoczynamy budować od barwy żółtej, czerwonej i niebieskiej. Barwy te rozmieszczamy w równych odstępach na kole. W ten sposób otrzymasz wzornik barw podstawowych.

Co to są barwy podstawowe?

Barwy podstawowe to zestaw trzech kolorów, niemożliwych do uzyskania poprzez mieszanie z innych kolorów. Kolory znajdujące się w tej samej odległości od siebie tworzą triadę. Triada podstawowa często wykorzystywana jest wśród produktów dziecięcych, tak się też składa, że są to jedne z pierwszych kolorów, które zaczyna rozróżniać człowiek.

Barwy pochodne i barwy trzeciorzędowe

Teraz mieszamy jedną barwę podstawową z identyczną ilością następnej i rozmieszczamy na kole. W ten sposób otrzymujemy barwy pochodne. Ostatnią czynnością będzie wymieszanie barw podstawowych i pochodnych sąsiadujących ze sobą w równych ilościach aby uzyskać barwy trzeciorzędowe. W ten sposób otrzymałeś cały wzornik zwany kołem barw.

Koło barw - jak z tego korzystać?

Koło wykorzystujemy do uzyskiwania barw pasujących do siebie. Jednym ze sposobów jest połączenie barw leżących na przeciw siebie. W ten sposób otrzymujesz barwy dopełniające, które są tak od siebie różne, że jedną z nich możesz wykorzystać jako kolor główny, a drugą jako akcentującą. Wszelkie triady są idealnymi kombinacjami gotowymi do wykorzystania, triady czyli trzy kolory leżące w tych samych odległościach od siebie.

Triady kolorystyczne

Innym rodzajem połączeń są triady z rozdzielonymi barwami dopełniającymi, a uzyskuje się je poprzez odszukanie barwy przeciwnej i wybiera dwa sąsiadujące z nią kolory. W ten sposób otrzymujesz triadę barw, na przykład żółtej, fioletowej i niebiesko-purpurowej. Żółta w tym przypadku jest barwą wyjściową, a pozostałe są dopełniającymi barwy przeciwnej.

Kolory analogiczne

Wybranie dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą kolorów da w rezultacie harmonijną kombinację, a ta składa się na tak zwaną kombinację kolorów analogicznych.

Czy można tworzyć odcienie barw?

Oczywiście, że tak. Czysty kolor nazywamy barwą, jednak wystarczy dodać do niego odrobinę barwy białej lub czarnej aby otrzymać jaśniejszy lub ciemniejszy odcień. W ten sposób otrzymujesz dodatkowe kombinacje kolorystyczne.

Co ode mnie?

Korzystanie z koła barw jest doskonałym wstępem do świata kolorów. Kiedy już opanujesz podstawową zasadę polecam zainstalowanie programu ColorSchemer Studio. Zaraz po uruchomieniu zrozumiesz o czym mówię. Życzę miłej pracy.